KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 4003251

nr 400 3251

Etsning

1908, Stadsmotiv, 29 x 20, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

måndag 13 mars 2006

Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods